خانه   /   مقالات   /   
 • اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه چگونه است؟
 • اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه چگونه است؟

  • تحریریه وال پست مش
  • مقالات
  • مدت زمان خواندن مقاله: 13 دقیقه
  • 1 نظر
  • شناسه مقاله: 380
  اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه چگونه است؟

  وال مش، یکی از روش‌های مهار لرزه‌ای در صنعت ساختمان‌سازی است که به ویژه در مناطق زلزله‌خیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم باعث افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله می‌شود و احتمال آسیب به ساختمان و افراد را به حداقل می‌رساند. مهار لرزه ای با استفاده از وال مش به این شکل انجام می‌شود که ابتدا توری‌های فایبرگلاس با اندازه مناسب برش داده می‌شوند. سپس این توری‌ها به دیوارها نصب می‌شوند تا به طور متقارن در دو طرف دیوار قرار گیرند. اتصال توری به سقف و کف نیز به صورت محکم انجام می‌شود. سپس در مراحل دیوارچینی، دیوارها به صورت رج به رج و به همراه پلاسترکشی اجرا می‌شوند. این مراحل باید به صورت دقیق و با دیتیل‌های اجرایی مشخصی انجام شوند تا در نهایت دیوارها به شکل اصولی مهار شوند. در مرحله پایانی، توری‌های متصل به سقف جدا می‌شوند و روی رج آخر قرار می‌گیرند. همچنین، نبشی‌های مجار همسایه به دیوارها نصب می‌شوند تا استحکام دیوارها بهبود یابد. وال مش به دلیل کارایی و کاربرد وسیع در تقویت ساختمان‌ها و افزایش ایمنی در مقابل زلزله مورد تایید سازمان‌های مربوطه است. همچنین، این روش از لحاظ اقتصادی نیز مزیت دارد و می‌تواند هزینه‌های تقویت ساختمان را به حداقل برساند.

  مهار ساختمان ها در برابر زمین لرزه، یکی از اقداماتی است که باید حتما با کمک تجهیزات و لوازم مناسب انجام شود. روش های مختلف برای انجام این کار وجود دارند که از جمله آن ها می توان به وال پست فلزی، وال پست بتنی و اجرای وال مش اشاره کرد که هر کدام از این روش ها می توانند تاثیر بسیار زیادی روی مهار ساختمان در برابر زلزله و جلوگیری از تخریب دیوارهای غیر سازه ای داشته باشند. در سال های اخیر به دلیل مزایای اجرای وال مش به عنوان یک روش مهار لرزه ای، بیشتر این روش برای مهار دیوار ساختمان ها در برابر زلزله استفاده می‌شود. با این حال یکی از محدودیت هایی که برای اجرای وال مش وجود دارد، اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه است. در چنین شرایطی دسترسی به دو طرف دیوار امکان پذیر نبوده و نمی توان مانند روال قبل از سیستم وال مش استفاده کرد.

  درز انقطاع چیست؟

  محدودیت در حرکت ساختمان ها می‌تواند دلیلی برای ایجاد تنش در سازه ها به دلیل لرزش ناشی از زلزله و طوفان باشد. این موضوع تخریب ساختمان ها را محتمل تر می‌کند و حتی ممکن است آسیب بسیار زیادی به بخش های مختلف ساختمان وارد شود. برای حفاظت از ساختمان‌های مجاور در برابر آسیب‌های ناشی از لرزش زلزله، ضروری است یک فاصله مشخص بین دو ساختمان ایجاد شود، که این فاصله به عنوان “درز انقطاع” شناخته می‌شود. درز انقطاع ساختمان دارای انواع مختلفی از جمله انقباضی و انبساطی است. در صورت عدم اجرای درز انقطاع در ساختمان و اتصال لب به لب ساختمان‌ها در صورت وقوع زلزله، نیروهای زلزله به راحتی به ساختمان‌های مجاور منتقل می‌شوند و می‌تواند منجر به جابجایی و تخریب گسترده‌ای در تمام ساختمان‌ها شود. برای اجرای درز انقطاع در ساختمان، لازم است که حتما یک سری محاسبات انجام شوند. چرا که میزان فاصله ایجاد شده میان دو ساختمان با درز انقطاع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

  وال مش در درزانقطاع
  وال مش در درزانقطاع

  مرور کلی بر مراحل اجرای روش وال مش در شرایط معمول

  اجرای سیستم وال مش در دیوارهای ساختمانی، با کمک ضابطه 819 و پیوست 6 استاندارد 2800 انجام می شود. برای اجرای این سیستم، نیاز به تدوین دقیق دیتیل‌های اجرایی داریم که باید توسط یک مهندس انجام شود. سپس، مراحل اجرای وال مش باید بر اساس نیازهای خاص هر سازه به دقت اجرا شوند. اجرای وال مش باید همواره با رعایت قوانین و مقررات مربوطه صورت گیرد و در مطابقت با آنها، به صورت متقارن در دو طرف دیوار انجام شود تا مقاومت لازم را ایجاد کند. به همین خاطر روش اجرای وال مش در شرایط معمول و دیوارهایی که از دو طرف دسترسی دارند مطابق با مراحل زیر انجام می شود.

  • اجرای دیوار چینی

  اولین مرحله برای اجرای وال مش در دیوار، دیوارچینی ساختمان است. دیوارچینی باید مطابق با روال قبل انجام شود و هیچ تفاوتی میان روند اجرای این کار به دلیل نیاز به اجرای وال مش وجود ندارد. کل مراحل دیوارچینی باید به طور کامل انجام شوند تا بتوان مراحل بعدی نصب وال مش را انجام داد. دیوارچینی برای اجرای وال مش بدون نیاز به میلگرد بستر و وادارهای قائم و افقی انجام می شود. از این رو هزینه های پروژه به دلیل حذف این سری از متریال ها بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

  • اعمال پوشش اول پلاستر (لایه زیرین) بر روی دیوار

  پلاسترکشی دومین مرحله برای اجرای وال مش در دیوار است. به دلیل اینکه پلاستر باید در دو لایه انجام شود، لازم است که حتما به نوع پلاستر استفاده شده برای اجرای لایه دوم نیز توجه داشته باشید. پلاسترهایی که می توانند برای اجرای وال مش استفاده شوند، به دو نوع پلاستر گچی و پلاستر سیمانی تقسیم بندی می شوند. پلاسترهای سیمانی معمولا برای بخش هایی از دیوار استفاده می شوند که نیازی به گچ کاری نیست؛ ولی اگر قرار باشد روی دیوار گچ کاری شود، باید از پلاستر گچی استفاده کرد که قیمت آن نسبتا بالاتر از پلاستر سیمانی است. پس از کشیدن سیمان و گچ در محل مورد نظر، باید با کمک پلاستر سطح روی گچ و سیمان را صاف کرد.

  • نصب نوار وال مش

  در مرحله بعدی نوبت به اجرای نوار وال مش بر روی دیوار می‌رسد. محل اجرای نوار وال مش، گرماژ این نوار و همچنین ابعاد نوار بریده شده باید در دیتیل اجرایی مشخص باشد. در اکثر مواقع از توری های فایبرگلاس با گرماژ بالا استفاده می‌شود تا بتوان فقط بخشی از دیوار را با نوار وال مش پوشاند. ولی اگر از توری های گرماژ پایین استفاده شود، باید حتما دیوار را به صورت سرتاسری با توری وال مش پوشاند. بنابراین، نصب نوار وال مش نیاز به دقت و دانش فنی دارد و توجه به جزئیات اجرایی در این مرحله بسیار اساسی است.

  • اعمال پوشش دوم پلاستر (اندود رویین) بر روی مش فایبرگلاس

  پس از نصب مش فایبرگلاس روی پلاستر لایه اول، باید یک لایه دیگر از پلاستر بر روی آن اعمال شود. این لایه دوم پلاستر نیز باید با جنس لایه اول هماهنگ باشد. در مرحله اجرای لایه دوم، کل سطح توری باید به دقت با پلاستر پوشانده شوند. همچنین، تمیز کردن سطح با استفاده از ابزارها و ماله‌های مخصوص در این مرحله بسیار حیاتی است.

  اتصال نوارهای وال مش در دیوار همجوار همسایه
  اتصال نوارهای وال مش در دیوار همجوار همسایه
  • مهار لبه‌های دیوار به وال مش با استفاده از پروفیل نبشی یا ناودانی و اعمال چسب اپوکسی

  در مرحله بعدی لازم است که لبه های دیوار در وال مش با کمک پروفیل های نبشی و ناودانی مهار شوند. این پروفیل ها که بر اساس نوع دیوار و شرایط آن، در مدل های مختلف خریداری می شوند؛ باید با کمک چسب اپوکسی به لبه دیوار نصب شوند. با نصب نبشی و ناودانی، دیوار به طور کامل مهار شده و از نظر مقاومت در برابر لرزش زلزله، می‌توان به آنها اطمینان داشت.

  اجرای وال مش به طور همزمان در دو طرف دیوار، با رعایت ضوابط آیین‌نامه.

  اجرای توری فایبرگلاس به عنوان سیستم وال مش، مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان است. همچنین، در ایران برای اجرای این سیستم، قوانین و مقرراتی وجود دارد که شامل ضابطه 714 ویرایش 1401، ضابطه 819 و پیوست شش استاندارد 2800 می‌شوند. مهندسین و مجریان اجرای وال مش در ساختمان ها، حتما باید با قوانین مربوط به اجرای این سیستم آشنایی داشته باشند و مطابق با دیتیل های اجرایی، وال مش را اجرا کنند. مطابق با آیین نامه های مرتبط وال مش، توری های فایبرگلاس که در سیستم وال مش استفاده می شوند باید در هر دو طرف دیوار و به صورت متقارن اجرا شوند. در غیر این صورت عملا وال مش تاثیری روی عملکرد ساختمان و دیوارهای غیر سازه ای در هنگام زلزله ندارد.

  عدم امکان دسترسی به هر دو سمت دیوار در نقاط انقطاع برای اجرای وال مش

  اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه، یکی از چالش های اصلی افراد است. به طور کلی، اجرای درز انقطاع برای هر ساختمانی که در مجاورت یک ساختمان در نظر گرفته شده کاملا ضروری است. اما در نگاه اول درز انقطاع می تواند یک محدودیت بزرگ برای اجرای وال مش باشد. زیرا همانطور که اشاره کردیم، اجرای وال مش زمانی میسر است که امکان دسترسی به دو طرف دیوار وجود داشته باشد. اما به دلیل اینکه در درز انقطاع فقط به یک طرف دیوار دسترسی داریم، شاید در نگاه اول تصور شود که امکان اجرای وال مش در دیوار مشرف به همسایه وجود نداشته باشد.

  در صورتی که در شیوه اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه تغییراتی ایجاد شود، می توان این روش مهار لرزه ای ساختمان ها را در این بخش از دیوارها انجام داد. بنابراین، نیازی نیست که مجریان و مهندسین ساختمان سازی به فکر اجرای وال پست فلزی و بتنی هزینه بر برای دیوارهایی باشند که مشرف به دیوار همسایه هستند.

  نصب وال مش در درزهای دیواری بدون دسترسی به دو سمت دیوار چگونه انجام می‌شود؟

  اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه با کمک یک سری اصول و دیتیل های اجرایی به راحتی امکان پذیر است. شاید در نگاه اول این کار سخت به نظر برسد؛ اما اگر مجریان پروژه سیستم وال مش به خوبی با دیتیل های اجرایی وال مش آشنایی داشته باشند، می توان از این سیستم برای اجرا در درز انقطاع کمک گرفت. مقاومت دیوارهای درز انقطاع با کمک اجرای وال مش در برابر زلزله چندین برابر می شود. از این رو نه تنها احتمال ریزش دیوار مشرف به همسایه به حداقل می رسد و ایمنی ساختمان چندین برابر می شود، بلکه ساختمان مجاور نیز ایمنی بالاتری پیدا خواهد کرد.

  مزیت اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه، راحتی اجرای آن است. با نیروهای نیمه متخصص و ماهر، می توان وال مش را در این دیوارها اجرا کرد. همچنین دیگر نیازی به خرید مصالح گران قیمت فولادی از جمله میلگرد بستر و وادارهای قائم و افقی برای مهار دیوار مشرف به همسایه وجود ندارد. از این رو اگر افراد با دیتیل های اجرایی وال مش در درز انقطاع آشنایی داشته باشند، می توانند به راحتی این کار را در دیواری که دو طرف دسترسی وجود ندارد؛ انجام دهند. در ادامه به مراحل اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه اشاره می کنیم.

  • برش مناسب توری فایبرگلاس

  در قدم اول باید توری فایبرگلاس با گرماژ و وزن مناسب تهیه شود. اندازه چشمه های توری فایبرگلاس و جزئیات دیگر این توری بسیار برای اجرای وال مش مهم هستند و باید به آن ها توجه داشته باشید. پس از انتخاب توری فایبرگلاس مناسب، نوبت به برش آن می رسد که باید با اندازه مناسب انجام شود. عرض نوار توری فایبرگلاس که از سوی مهندسین مشخص می شود و نمی توان تغییری در آن ها داد. اما ارتفاع توری فایبرگلاس باید به اندازه ارتفاع کف تا سقف به علاوه 30 سانتی متر، در نظر گرفته شود. چرا که کل توری باید مانند یک نوار روی دیوار مشرف به همسایه قرار بگیرد. 30 سانتی متر اضافه نیز برای تثبیت توری فایبرگلاس روی سقف است. به طوری که 20 سانتی متر در زیر ملات و رج اول قرار می گیرد و تثبیت می شود و 10 سانتی متر دیگر نیز در بالا به سقف متصل خواهد شد.

  وال مش در دیوار‌های پیرامونی
  وال مش در دیوار‌های پیرامونی
  • تثبیت توری فایبرگلاس

  باید توجه داشته باشیم که ارتفاع توری فایبرگلاس باید به اندازه ارتفاع از سقف تا کف اتاق، به علاوه 30 سانتیمتر، مشخص شود. در قدم اول، باید بخش بالایی توری فایبرگلاس به سقف متصل شود. برای متصل کردن توری فایبرگلاس به سقف، می توان از انواع ابزارها از جمله چسب و یا گچ استفاده کرد. تفاوتی بین انتخاب نوع تثبیت کننده وجود ندارد. چون به هر حال پس از انجام دیوارچینی، این بخش از توری آزاد می شود و روی رج آخر نصب خواهد شد. سپس می بایست بخش پایینی توری فایبرگلاس با پلاستر پوشانده و تثبیت شود. این بخش در زیر رج اول قرار می گیرد و به طور کامل تثبیت خواهد شد. در این مرحله، باید توجه داشت که هنگام فیکس کردن توری فایبرگلاس در کف و سقف، بخش بالایی و پایینی توری به یک راستا قرار گیرند. به عبارت دیگر، همه بخش‌های توری باید در یک خط عمودی قرار داشته باشند.

  •  اجرای رج به رج پلاسترکشی و دیوارچینی

  در مرحله بعدی باید مراحل دیوارچینی به صورت رج به رج انجام شود. این مرحله مهم ترین تفاوت اصلی میان اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوارهای معمولی است. در دیوارهای معمولی لازم است که تمامی مراحل دیوارچینی انجام شود و سپس پلاسترکشی انجام شود. ولی برای اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه، لازم است که دیوارچینی به صورت مرحله به مرحله و رج به رج انجام شود. به طوری که ابتدا یک رج دیوارچینی اجرا می شود. در این مرحله، ابتدا یک رج دیوارچینی اجرا می‌شود، به گونه‌ای که بلوک‌های دیوارچینی با توری فایبرگلاس در تماس باشند. سپس، مراحل پلاسترکشی از پشت توری انجام می‌شود و به صورت رج به رج پلاستر پشت مش اعمال می‌شود. در نهایت، با استفاده از یک ماله، پلاستر اضافه شده روی سطح تمیز می‌شود. این مراحل برای هر لایه از دیوارچینی باید انجام شوند تا در نهایت درز انقطاع به صورت اصولی مهار شود.

  •  جداکردن توری متصل شده به سقف و اتصال آن به رج آخر

  در مرحله آخر دیوارچینی که رج آخر اجرا می شود، نوبت به جدا کردن اتصال توری از سقف است. همانطور که در مرحله اول و دوم به آن اشاره کردیم، توری فایبرگلاس باید با یک روشی به سقف متصل شود. سپس می توان با کمک ابزارهای مخصوص این اتصال را جدا کرد و روی رج آخر قرار داد. به طوری که 10 سانتی متر از توری فایبرگلاس روی رج آخر قرار می گیرد و می توان با پلاستر آن را تثبیت کرد.

  •   اتصال نبشی های مجار همسایه

  در مرحله آخر اجرای وال مش در درز انقطاع، باید نبشی پشت دیوار در محل مورد نظر نصب شود. اندازه نبشی بسیار حائز اهمیت بوده و باید مطابق با دیتیل های اجرایی انتخاب شود. نبشی های پشت دیوار باید با کمک چسب اپوکسی در محل دیوار تثبیت شوند.

  هزینه اجرای وال مش در درز انقطاع چقدر است؟

  نیاز به مهار لرزه ای در ساختمان‌ها باعث شده تا بسیاری از افراد به اجرای وال مش علاقه داشته باشند. همانطور که اشاره کردیم با تغییر در شیوه اجرا، امکان اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه وجود دارد و هیچ محدودیتی برای مهار ساختمان با این روش کم هزینه در هیچ بخشی از ساختمان نیست. به خصوص اگر این کار را به افراد متخصص در حوزه اجرای وال مش بسپارید. قیمت اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد، از جمله ارتفاع کف تا سقف، نوع توری فایبرگلاس مورد استفاده، جزئیات اجرایی (که عرض نوار توری فایبرگلاس را مشخص می‌کند)، و عوامل دیگری که ممکن است متغیر باشند. برای تعیین قیمت دقیق اجرای وال پست به روش وال مش در دیوار مشرف به همسایه، باید محل پروژه به طور کامل بررسی شود تا میزان توری فایبرگلاس و مصالح مورد نیاز مشخص گردد. سپس با توجه به قیمت روز مصالح، قیمت اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه به مشتری اعلام خواهد شد. کارشناسان شرکت وال پست مش، بهترین خدمات را در زمینه استعلام قیمت به شما ارائه می کنند. فقط کافیست که در صورت نیاز به اجرای این سیستم در دیوار مشرف به همسایه یا درز انقطاع با کارشناسان ما در شرکت در ارتباط باشید تا پس از بازدید از پروژه، قیمت دقیق اجرای سیستم وال مش به شما اعلام شود.

  سخن پایانی

  در این مقاله در مورد اجرای وال مش در درز انقطاع و دیوار مشرف به همسایه صحبت کردیم. این روش مهار دیوارهای پیرامونی در برابر زلزله، می تواند از تخریب این دیوارها جلوگیری کند و باعث مقاوم سازی آن ها شود. از این رو پیشنهاد می کنیم که با وجود امکان پذیر بودن اجرای وال مش در دیوار مشرف به همسایه، حتما این کار را به شرکت وال پست مش بسپارید و هزینه های اضافی برای مهار دیوار با وال پست فلزی پرداخت نکنید.

  5/5 - (4 امتیاز)
  این محتوا توسط تحریریه وال پست مش تهیه شده است

  وال مش نسل نوین وال پست های مورد استفاده جهت مهار دیوارهای پیرامونی و داخلی در ساختمان می باشد. از جمله مزایای وال مش در مقایسه با وال پست فلزی می توان به کاهش هزینه اجرای وال پست در ساختمان، افزایش سرعت اجرای وال پست، حذف میلگرد بستر و وادارهای قائم اشاره نمود.

  مهندسان محاسب،ناظر و پیمانکاران ساختمان جهت استعلام قیمت و درخواست اجرای وال مش می توانند با کارشناسان فنی و فروش مجموعه وال پست مش در تماس باشند

  مقالات مرتبط


  پرسش و پاسخ


  1 نظر

  1. 127
   1402/09/16 کریم نژاد پاسخ

   سلام ودرود درصورت وقوع زلزله وعدم ایمنی ساختمان ودیوارهمسایه وجود درز انقطاع واجرای وال مش درسازه میتواند از اسیب دیدگی سازه جلوگیری بعمل اورد و میتوان از ایمنی کامل ساختمان اطمینان حاصل کرد

  نظر خود را درج کنید..

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *